Je Země placatá?

Nedávno mě oslovila kamarádka, zda bych nechtěla spolu s partnerem odpovědět na pár otázek pro Českou televizi ohledně situace kolem koronaviru. Odmítla jsem. Nechtěla jsem přispívat k dalšímu šíření paniky, navíc si myslím, že nejsem ta pravá, kdo by měl mít v médiiích prostor. Nejsem odborník na koronavirus, ani nejsem sociolog, ani nepracuju ve zdravotnictví, ve vládě, ani v gastru, dcera nechodí ještě ani do školky, ani do školy. Ale hlavním důvodem mého odmítnutí byl fakt, že jsem sama byla z té situace zmatená, vláda to tenkrát (cca měsíc zpátky) vůbec nezvládla. Měla jsem pocit, že všechno se děje jen kvůli volbám, pětitisícovky pro důchodce na dárky, strašení lidí Covidem (přeci jen jsou důchodci jejich cílovka), Prymula a jeho živnost na výrobu zdravotnického materiálu. Prostě jsem nevěděla, jestli to není jen záměrně medializovaný, aby v lidech vzbudili strach. Kolem mě nebyl nikdo nemocný, nemocnice fungovaly, k tomu hodně sdílená Basiková, která se chce promořit a podobně.


Potom jsem viděla film The social dilemma a od té doby si procházím procesem. Došlo mi, že vidíme jen to, co nám sociální sítě ukazují a je to dělané přímo pro nás - podle našeho chování, které je pečlivě zkoumáno, podle toho, na co klikáme a jak dlouho to sledujeme. Jsou nám podsouvány jen takové informace, jaké chceme vidět. Jde jim jen o zisk, takže nám ukazují cokoliv - hlavně abychom na to klikli - i kdyby to byla největší lež, která vypadá pravdivě. Víte, že je na světě skupina lidí, kteří věří, že je země placatá? Někdo je náchylnější na to, aby věřil konspiračním teoriím, a když ho tak vyhodnotí třeba facebook nebo google, bude mu ukazovat hoaxy a různé články o tom, že je Země placatá, až tomu ten člověk začne věřit. Pro toho člověka je to jeho realita a netuší, že si jen sociální sítě selektují obsah, aby s ním mohly manipulovat a hrají si s jeho psychikou. Tenhle film fakt doporučuju! Otevřel mi oči a není den, kdy bych si na to nevzpomněla.

Od té doby se zajímám o to, co se mi ukazuje a hlavně přemýšlím o tom, proč se mi to ukazuje. Hledám si informace i jinde.

Za ten měsíc se toho kolem mě hodně změnilo. Postupně začala vláda přitvrzovat (protože bylo už po volbách), bohužel to všechno už tak zpackali, že jim nikdo nevěří. V televizi samej strašák. Zeman a jeho urážení. Zavřeli restaurace a my jsme se začali bát, že budeme zase v karanténě a nebudeme moct pracovat. Pak koronavirus dostalo kolem mě hodně lidí, dokonce i v rodině (s těžkým průběhem) a dneska se nemůžu jít do nemocnice rozloučit s dědou, který tam nejspíš zemře úplně sám na stáří (s covidem to nemá nic společnýho).


Celé mě to hrozně naštvalo. Neschopnost vlády nám to vysvětlit a chovat se lidsky tady rozpoutala úplný peklo, k tomu ty sociální sítě. Lidi nechtějí nosit ani obyčejné roušky a všechno to vyvrcholilo včerejší demonstrací. Nedivím se nikomu, že je naštvaný, že ho tahle celá situace vytáčí a bojí se o svoje živobití. Dlouho jsem přemýšlela nad hodnotami, jestli je pro mě důležitější zdraví nebo svoboda, ale víte co? To není otázka volby, dokud tu bude koronavirus a budeme všichni vystrašení, tak svobodní nebudeme, zdravotnictví nebude fungovat, budou tu další a další omezení a nikdy se z toho nevyhrabeme. Zadlužíme se tak moc, že naše děti nebudou mít žádný možnosti, budou splácet tenhle dluh. Proto včerejší demonstraci považuju za vrchol nezodpovědnosti a hlouposti některých lidí, díky kterým se budou opatření ještě zpřísňovat, Babiš tím získá další preference a k tomu se tam určitě nakazila hromada dalších lidí (říkám si, že jim to patří, ale bohužel to budou oni, kteří nakonec zahltí nemocnice a nezbyde místo pro normální inteligentní lidi, to je prostě zákon schválnosti.)


Taky s některými opatřeními nesouhlasím, kdybych byla u moci já, zkusila bych nařídit lockdown lidem nad 50 let a mladší nechala promořovat, neomezovala bych jejich podniky, aby se mohli o ty starší z nás postarat. Možná by tak fungovala ekonomika a dokonce by nebyly zahlcené nemocnice, protože v těch jsou hlavně ti starší lidi. Proč nenapadlo někoho tohle? Možná by nebylo od věci nad tím popřemýšlet, ale do té doby se musíme smířit s tím, že tu ta omezení máme a brát to jako hotovou věc. Musíme se smířit s tím, že nikdo z nás do toho nikdy pořádně neuvidí. Doktor, podnikatel, zaměstananec, student, máma na mateřské, důchodce, dítě - každý vidí jen tu svou sociální bublinu a podle toho si vyvozuje situaci.


Jedno vím ale jistě, když budeme opatření dodržovat nebo dělat ještě něco nad rámec, tahle hrozná doba přejde rychleji. Snažme se být co nejvíc doma, neshklukovat se. Nemůžeme být nezodpovědní, protože my možná nejsme ti, kdo by na tuhle nemoc umřel, protože jsme mladí, ale nemůžeme zahltit nemocnice a slepě doufat, že nás kolabs zdravotnictví netýká a týkat nebude. Nošení roušky mezi lidmi je to nejmenší, co můžeme udělat. Vlastně mě štve, že se to pořád všechno protahuje, kdyby to stopli hned, za 14 dní bychom měli klid, ale teď už je to za hranicí a my tu budeme omezovaní ještě pěkně dlouhou dobu. Tak to pojďme vydržet už kvůli restauracím, kavárnám a hudebníkům, kteří se potřebují vrátit co nejrychleji do normálu.


Co můžeme udělat, aby nepadla ekonomika a co nejdřív jsme měli všechno za sebou?


! Chodit si k okýnkům pro jídlo a pro kafe, objednávat rozvoz. Pokud nevíte kam, inspirujte se v naší gastro mapě.

! Kupovat zboží bez slev od českých malých podnikatelů.

! Kupovat poukazy na služby, které jsou teď buď zakázané nebo ztratili poptávku.

! Ptát se blízkých kamarádů z ohrožených oborů, zda potřebují pomoct (třeba finanční).

! Volat nemocným v rodině a být pro ně psychická opora.

! Jít dobrovolničit třeba k Červenému kříži a určitě jsou i další organizace.

! Chodit nakupovat jídlo starším v rodině.

! Pokud máte zkušenosti se zdravotnictvím (studuješ, jsi medik), tak Jablonecká nemocnice shání pomoc, protože už to nezvládá a určitě není v ČR jediná.

166 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše