Seriálovej závislák


Ať mám dobrej nebo špatnej den, ať je zima nebo léto, ať jsem unavená jako kotě, skoro pokaždý skončím večer u seriálu. Je to podobný, jako když si řeknete, že jdete na jedno.... Už předem víte, že neskončíte jen u jednoho, ale dáte si minimálně dvě! A tak to je i se mnou (nebo spíš s náma - se mnou a s Dejvem). Začneme koukat s tím, že si pustíme jen jeden díl a půjdeme spát. Najednou jsou z toho tři... No určitě to znáte sami. U nás je to ale opodstatněný! Bereme to nejen jako zábavu, ale i jako inspiraci pro naši práci. Někdy jsme pěkně naštvaní, nebo aspoň já, když nám někdo "vyfoukne" nápady na krátkometrážní filmy.

Tady Vám vypíšu několik seriálů, které jsme za poslední cca rok dva viděli a něčím nás zaujaly. Nebojte se, nebudu moc spoilerovat. Snad někoho nalákám, aby se na to mrknul a pak můžeme probrat svoje dojmy. Moje oblíbené žánry jsou drama, sci-fi, psychologický, krimi a romantický jen fakt pomálu. Pak mám občas ráda seriály ze školního prostředí, vzpomínám totiž na svoje mladý léta. Jinak na všechno koukáme samozřejmě v originále. V tomto článku se zaměřím na drama, scifi a mysteriozní.

1) Handmaid´s tale

Tenhle seriál mě doslova pohltil. První sérii jsme zhltli během pár večerů. Teď je roztočená druhá série a já mám pocit, že mě to čekání na další díly zabije. Je to drama, které se odehrává v alternativní budoucnosti. V Americe je nastolená totalita a řeší se otázka, co by bylo, kdyby byla hodně nízká porodnost. Trochu mě až děsí, jak je to podobný s naší situací v ČR a že se tohle klidně může stát i u nás. Z ničeho nic bychom se mohli stát otroky, ani člověk neví, jak by to šlo rychle, když jsou u moci špatní lidé. Nejen, že je to skvělej seriál nápadem, ale po kameramanský stránce si s tím vážně pohráli. Každej záběr je fakt vymazlenej, úplně u toho s Dejvem slintáme a chvílema nám jde hustí kůže po těle, jak je to dobrý.

2) Dark

Hned jak jsme uviděla prvních pár dílů, byla jsem naštvaná. měla jsem pocit, že se mi ten režisér podíval do hlavy a natočil můj nápad. Seriál odehrávající se v minulosti, přítomnosti i budoucnosti neměl chybu. Snad natočí další sérii.... haha, tak prej bude určitě, teď to na mě tady David křičí.

3) Black mirror

Tohle je skvělý. Každej díl je o něčem jiném, ale všechny jsou propojeny jedním - média, umělá technologie, sociální sítě. Skoro každej díl je o tom, jak by se ty technologie, které se teď vytváří, mohly zneužít. Například v jednom díle jde kluk testovat novou hru. Dají mu do hlavy čip a ten podle nějakého algoritmu vypočítá, čeho se nejvíc bojí. Zavřou ho do starého baráku a začíná "hra na strach". Jenže se to zvrtne.... nebudu prozrazovat jak. Každej díl vás nutí se nad tím zamyslet a nejlepší je na tom zase to, že si možná každý z nás budoucnost už takhle nějak představuje. Ta doba, kdy budou tyhle všechny vymoženosti k dostání, je za dveřma. Ještě se tam taky hodně řeší sociální sítě a někdy až přehnaně. Každopádně někdy jsem se v tom viděla i já. Najednou vám přijde ujetý nahrávat se na instagram, nebo sbírat lajky. :-D (Ale i tak mi můžete dát srdíčko pod článek, o tom žádná :-D) Tenhle seriál je typickej tím, že vás každej díl ze začátku tak trošku nudí, nevíte o co jde ... Ale na konci je dokonalej převrat a vy jste z toho nadšení. Někdy si myslíte, že už je konec, ale následuje další převrat a další převrat, prostě mindfuck.

4) Stranger things

Tak tohle už viděl snad každej. Jak jistě víte, první série sklidila obrovskej úspěch. I mně se moc líbila. Ale ta druhá? Ani jsem nedokoukala poslední díl. Vadilo mi, jak to bylo umělý a k tomu prvoplánový. Poslední 4 díly se už schylovalo k tomu, o čem jste věděli, že se stane a to je fakt vopruz. Aspoň pro mě. Co se týká toho umělýho - na tohle jsem hrozná. Jsou filmy a seriály, na který se nekoukám už jen z toho důvodu, že neumí udělat dobrou animaci. Dneska se totiž už tvoří jinak a to jen v počítači. Taky je to vidět. Umělí tvorové nehodící se do prostředí ve kterém je seriál natočený. Dřív to bylo daleko lepší, ale chápu, že je to těžký a těch lidí, kteří to umí, je hrozně málo. Taky je jich potřeba opravdu hodně a pak každá animace je ve finále tak nákladná, že na to není ani rozpočet. Ale to není omluva, žejo. Podívejte se třeba na Pána prstenů a srovnejte ho s Hobitem, tam to krásně uvidíte.

5) Westworld

Tenhle seriál mě chvílema naháněl husí kůži. Pojednává o městečku plném robotů. Je to takový zábavní park budoucnosti. Roboti jsou k nerozeznání od lidí a někdy jsem přemýšlela nad tím, že ani my nevíme, jestli nejsme třeba roboti. Já vím, zní to divně, ale pokud se na to mrknete, tak mi dáte za pravdu. Na konci první série jsem byla zklamaná, ale takovým tím dobrým způsobem. Zklamaná a naštvaná... že to takhle skončilo! :-D První série zase skvělá, druhá mě zatím moc nechytla. Celkově to bude tím, že mám radši, když ten "svět" teprve poznávám a dozvídám se něco nového a ty další série už takový nejsou.

6) American horror story

Tak o tomhle asi nemusim nic psát. To miluju, protože je to správně úchylný!

7) 13 reasons why vs. My mad fat diary

Oba tyto seriály mají podobné téma. Jsou ze školního prostředí a řeší tam otázku sebevraždy. Ten první seriál "13 důvodů proč" jsme viděli asi před týdnem. Každej o tom básnil, jak je to skvělý. Já jsem se u toho prvních 8 dílů totálně nudila a litovala jsem, že jsem si rovnou nepustila poslední díl. hlavní hrdina poslouchá kazety, které nahrála jeho mrtvá kamarádka sebevraždekyně. On se snaží "mstít", ale mně furt nešlo do hlavy, proč si ty kazety neposlechl najednou. Každej díl poslouchá jednu a mezitím chodí do školy a bůh ví co. No hrozně mi to lezlo na nervy. Poslední dva díly byly fakt super, a proto chápu to vysoké hodnocení. Celý se to tím zvedlo.

Zatímco My mad fat diary je o děsně tlustý holce, co se chtěla zabít a nepovedlo se. Řeší se tam její první lásky a celkově mě to hrozně bavilo. Tady aspoň chápu, proč se chtěla zabít, u toho druhýho tolik ne. No posuďte sami.

8) Sense8

Na tenhle serouš jsme koukali v Holandsku. Několik lidí z celého světa si navzájem umí číst myšlenky a vtělit se do toho druhého. Nápad super, zpracování taky. Je v něm hodně erotickejch scén, na můj vkus až moc. Ale chápu, že chtěli nalákat "každýho". :-D Nejvíc si vzpomínám na díl, který byl o tom, jak se všichni narodili. Ten porod tam byl doslova ukázanej! Hlavička šla ven a já se v tu chvíli začala lehce obávat porodu. :-D Teď vyjde ještě jeden díl, kterým to celý ukončej, už se hrozně těším.

Tak to je z tohoto žánru asi vše. Popsala jsem jen ty, které mě zaujaly asi nejvíc. Už vidím, jak si za hodinu vzpomenu na další a budu naštvaná, že jsme vám o něm neřekla. :-D Chtěla bych vědět, kterej seriál se vám líbil nejvíc, ale bohužel na můj blog nejde přidat anketa. Tak mi aspoň napište do komentáře Váš nejoblíbenější z oblasti drama mysteriozní a scifi. :-)

Prosím klikněte na srdíčko pod článkem.

Mějte se famfárově,

Vaše Gábi


154 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše