© 2017 Gabriela Hájková

Jak říct NE dárkům!?

10.12.2018

Právě jsem si vytrpěla takový malý vyhoření ve psaní. Ne vždycky je chuť napsat článek, zvlášť ve chvílích, kdy mi jde hlava kolem ze všech předvánočních zakázek. Prosinec je vždycky největší peklo. Nehrotila jsem tedy psaní za každou cenu, protože vím, že by to nebylo stejně ono.  Abych se Vám přiznala, nemám zatím ani jeden jedinej dárek, nemám stromeček, nemám naklizeno ...

 

Jestli jsou pro někoho Vánoce svátky štěstí a pohody, tak pro mě ne. I když si to podvědomě myslím a těším se na ten den, tak ve finále vždycky zjistím, jak to bylo hektický a pro mě plný špatných emocí. Matně si vzpomínám na minulý Vánoce, kdy jsme nechali za všechny dárky x tisic a ... měl z toho někdo aspoň trochu radost? Asi jo, ale jen takovou tu chvilkovou, že něco dostal, protože rozbalovat dárečky je zábava  … Ani já sama už nevím, co jsem k těm Vánocům minulejm vlastně dostala, až na pár drobností, které mi udělali opravdovou radost.

 

Všichni máme všeho mraky, když si chceme něco koupit, tak si to prostě koupíme. Není teda zbytečný dávat všem nepotřebný blbosti, jen aby se člověk necejtil smutně, že ten druhej rozbaluje málo dárečků a neměl z toho černý svědomí? A jak to změnit?

 

 

 

U nás to chodí tak, že se všichni mezi sebou celej rok ujišťujeme, že si k Vánocům prostě nic nedáme. Jenže nakonec to nikdo nedodrží a stejně pod stromečkem rozbalujeme dary, které upadnou někde v zapomnění, nebo hůř, v koši! Tenhle rok jsem opravdu zoufalá a bojuju sama se sebou. Rozhoduju se, jestli koupit každému opravdu jen maličkost v řádech desetikorun pro štěstí a nebo podstoupit to každoroční šílenství. Pokud udělám tu první věc, budu se pak u stromečku cejtit jako největší lakomec a možná si tím i sama sobě zkazím Vánoce, ale když nakoupím všem větší dary, tak přijdu o hodně peněz a ve finále stejně nevím, jestli jsou ostatní o tolik šťastnější, když já sama nejsem? Opravdu je to dneska jen honba za tím, nějak se vypořádat s provinilým pocitem, než udělat někomu nefalšovanou radost. Přitom na Vánocích je nejlepší to jídlo, atmosféra, rodina… no a pak je tady to rozbalování, kdy se musíte usmívat a jakmile je po, tak mě to vždycky zahltí takovým divným nepříjemným pocitem. Jsem šťastná? Jsem spokojená? Spíš jsem potom taková smutná a to buď proto, že jsem toho dala míň, než jsem dostala a nebo, že jsem dostala míň, než jsem dala. Achjo.

 

Popravdě teď vůbec nic nestíhám a ani nechci v tom všem shánět dárky pro celou rodinu, nechci utratit patnáct tisíc, který jsem teď těžce vydělávala místo toho, abych si udělala večer pohodu. Asi to zní sobecky, asi jsem sobec, ale fakt mě to letos nebaví. Když si představím, že budu týden před Vánoci někde lítat s Rozárkou po obchoďáku mezi všema těma protivnejma lidma, třít o ně své tělo i dítě, abych se vůbec dostala k pokladně, ne hůř, abych se vůbec dostala na záchod ... to už teď rovnou vzdávám. Přeci jenom je to asi v krámě lepší než třeba na netu, protože vás něco na poličce trkne do oka, něco, co se líbí vám .. ale tomu druhýmu už možná ne.

 

No nic, zatím jsme to nevyřešili, ale pro ty, kteří chtějí nakupovat tunu dárku, nebo aspoň trošku, sepíšu seznam těch, které jsem za celý svůj život (dospělej život) dostala a udělaly mi opravdovou radost.

 

1. KNÍŽKY

Minulý rok jsem dostala Šlehačková Oblaka a Bábovky, oboje byl opravdu skvělej dárek. Letos bych uvítala možná nějakou fakt dobrou knížku o podnikání, prostě něco, co mě namotivuje ještě víc.

 

2. POUKAZ

Ať je to poukaz na degustaci vína, ochutnávku jídla, wellness, nebo jen ručně vytvořený poukaz na hlídání dítěte, vždy je to pro mě jeden z nejlepších darů. Zážitky jsou na životě to nejlepší, co máme, tak proč neobdarovat třeba maminku od miminka lísky do kina, aby si s manželem mohla po delší době udělat hezký večer? Já bych brala hned! Takový dárek může stát tisíce, ale může být i zadarmo! Jednou jsem dala Dejvovi takovou ručně dělanou knížečku, kde byl na každý stránce poukaz na nějakou „službu“ například mytí zad, společná koupel, masáž nohou, ale i třeba nějaké erotické služby… No a má ji do dneška, dělá mu radost, když ji může vytáhnout ve chvíli, kdy se mi fakt nechce nic dělat!

 

3. OBÁLKA

Obálka s finanční částkou sice není nic originálního a je to spíš taková „výměna“ peněz, ale člověk, který má peníze rád, určitě obálku uvítá. Když to dodrží větší část rodiny, za ten obnos si pak můžete darovat sami třeba nějaký ten zážitek. Případně v obálce můžete darovat třeba los, ten je takovej vděčnej! Aspoň mně dělá radost, když si to můžu seškrábat a chvilku se modlit, jestli vyhraju miliony. Nejlíp k tomu do obálky vložte nějaké pěkné ručně malované přání s básničkou.

 

4. HRA

Karetní, desková, jakákoliv. Miluju večery s kamarády, kdy hrajeme třeba aktivity a u toho popíjíme víno. Takže když dostanu hru, ještě takhle přes Silvestrem, najednou se na ten další rok o něco víc těším.

 

5. FOTOGRAFIE

Pokud chcete lidem darovat něco osobního, dejte jim fotku. A ne, nepíšu to jako fotograf, který vás láká k nám do ateliéru. Na to už je letos pozdě. Ale pamatuju si, jak jsem jednou dostala od kamarádky fotku s ní před x lety. Už jsem na ní úplně zapomněla a hned se mi vrátily vzpomínky na společnou dovolenou. A teď, když máme Rozárku, mě neustále někdo uhání, ať jim nechám vytisknout nějaký fotky, takže tohle je taky skvělá možnost. Zas to ale nepřehánějte. Stačí malá fotka do peněženky, nebo magnet na ledničku. Btw. pokud žádné dobré fotky nemáte, můžete naopak věnovat dárkový poukaz, kde se všichni společně necháte vyfotit třeba u nás. :-)

 

Snad Vás moje tipy na dárky trochu inspirovaly a článek dovedl k zamyšlení. A jelikož tohle budou první Rozárky Vánoce, tak se ptám, co nejvíc zabavilo Vaše dítě na jednom roce? Všechny tipy prosím napište do komentářů.

 

Díky a pa,

Vaše Gábi

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Mohlo by se vám líbit:

Úzkost

3.6.2019

Navrch huj, uvnitř fuj

25.3.2019

1/15
Please reload